8.DERS: MUTTASIL ZAMİRLER - 2

DERS ÖZETİ

Bu derste “muttasıl zamir” dediğimiz bitişik zamirlerin tamamını, toplu olarak öğreniyoruz.

“هُوَ” ve “هِيَ” şahıs zamirleri, ayrı (munfasıl) zamirlerdendir. “O” anlamını taşırlar. “هُ” ve “هَا” zamirleri ise, isimlerin sonuna gelirler, bu yüzden bitişik (muttasıl) zamir ismini alırlar. Bunlar iyelik zamirleridir ve “onun” anlamı taşırlar.

“هُمَا” zamiri; hem ayrı, hem de bitişik zamirdir. Erkek ve bayan cinsiyetleri için ortak kullanılır.

“هُمْ” ve “هُنَّ” zamirleri; hem ayrı, hem de bitişik zamirlerdir.

“اَنْتَ” ve “اَنْتِ” şahıs zamirleri, ayrı (munfasıl) zamirlerdendir. “Sen” anlamını taşırlar. “كَ” ve “كِ” zamirleri ise, isimlerin sonuna gelirler, bu yüzden bitişik (muttasıl) zamir ismini alırlar. Bunlar iyelik zamirleridir ve “senin” anlamı taşırlar.

“اَنْتُمَا” şahıs zamiri, ayrı (munfasıl) zamirlerdendir. “Siz ikiniz” anlamı taşır. “كُمَا” zamiri ise, isimlerin sonuna gelir, bu yüzden bitişik (muttasıl) zamir ismini alır. Bu, iyelik zamiridir ve “siz ikiniz” anlamı taşır. Erkek ve bayan cinsiyetleri için ortak kullanılır.

“اَنْتُمْ” ve “اَنْتُنَّ” şahıs zamirleri, ayrı (munfasıl) zamirlerdendir. “Siz” anlamını taşırlar. “كُمْ” ve “كُنَّ” zamirleri ise, isimlerin sonuna gelirler, bu yüzden bitişik (muttasıl) zamir ismini alırlar. Bunlar iyelik zamirleridir ve “sizin” anlamı taşırlar.

“اَنَا” şahıs zamiri, ayrı (munfasıl) zamirlerdendir. “Ben” anlamı taşır. “ـِى” zamiri ise, isimlerin sonuna gelir, bu yüzden bitişik (muttasıl) zamir ismini alır. Bu, iyelik zamiridir ve “benim” anlamı taşır. Erkek ve bayan cinsiyetleri için ortak kullanılır.

“نَحْنُ” şahıs zamiri, ayrı (munfasıl) zamirlerdendir. “Biz” anlamı taşır. “نَا” zamiri ise, isimlerin sonuna gelir, bu yüzden bitişik (muttasıl) zamir ismini alır. Bu, iyelik zamiridir ve “bizim” anlamı taşır. Erkek ve bayan cinsiyetleri için ortak kullanılır.

Bitişik zamirlerin hepsini, burada bir tablo üzerinde görmekteyiz.

Çalışma Kağıdı

İlgili çalışma kağıdı ve cevap anahtarı sayesinde, öğrendiklerinizi daha kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

TEMEL SEVİYE GRAMER DERSLERİ

Bir sonraki derse devam etmek veya içinde bulunduğun eğitim setindeki tüm dersleri incelemek için aşağıdaki butonları kullanabilirsin.